Beszámolók

Jaj, úgy élvezem én a strandot. . .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A pancsoló kislány dala most is a fülünkben cseng és szívmelengetően idézi fel bennem azt az emlékképet, amikor úszógumival lebegek a szebb napokat is megélt almási strandfürdő emberekkel tömött medencéjében.

 

De jó is volt! - kiáltunk fel egy emberként, mikor szóba kerül e mára már nosztalgikussá avult élmény.

De jó lenne… - sóhajtunk és a szívünk titokban azt reméli, hogy újra átélheti az örömteli nyári fürdőzéseket ott, ahol még Bambi is kapható.

 

Kevesen tudjuk, hogy bizony strandfürdőnket már a római korban is magasztalták, egészen Mária Teréziához is eljutott a híre, 1914-ben élvezhették már az itt lakók és ide látogatók is gyógyító hatását. 1926-46 között épültek beton medencéi és egészen a nyolcvanas évek elejéig üzemelt.

 

Azóta minden választáskor ígéretet kaptunk, arra hogy na most aztán tényleg feléled az elfeledett álom. És azóta is ezt az álmot kergetjük, mert minden csak ígéret maradt.

Ha az évek alatt valaki meg merte egyáltalán kérdezni, hogy mi lesz a stranddal, csak a kitérő válaszok érkeztek. A már unalomig hangoztatott drága, költséges, nincs rá vevő, visszalépett a vevő szavak után ma már ott tartunk, hogy szóba sem hoznánk.

 

Jelenlegi és volt polgármestereink (Czeglédi Z. és Lévai P.) egy palackozó üzem létrehozásában egyeztek meg, melyet a strandkút vizéből nyernek ki.

 

Hitelességemül szolgáljon, a 2013. október 30-adikai testületi ülés jegyzőkönyve.

Az ott elhangzottakat idézem:

 

 

Lévai Péter befektető:

Császár urat, vagy inkább hadd nevezzem Vitalijnak, mert évfolyamtársam volt az egyetemen, és azóta ismerjük egymást. Tizenöt éve, amikor polgármesterként kezdtem, akkor látogatott meg legelőször és többször is volt kapcsolatunk. Nagyjából fél éve kezdődött el ez a dolog, hogy a dunaalmási vízzel mit tudunk közösen kezdeni. Gondoltuk, hogy akkor megpróbálkozunk a K 15-ös számú kúttal, amit annak idején az önkormányzat fúratott.

Ez az 5235 m2 nagyságú ingatlan…

A korábbi értékbecslések a környékbeli ingatlanokat 500 Ft/m2-re taksálták, ami a jelen esetben kb. 2,5 m Ft maga a terület, ehhez képest 3 m Ft-os összeget vettünk figyelembe. A másik szempont maga a kút kérdése. Itt figyelni kellett, hogy mennyiért lehet kutat fúratni Dunaalmáson, ez kb. 8 m Ft körül lehetséges, persze lehet ennél olcsóbban is. Ezért gondoltuk, hogy a korábbi 8 m Ft + Áfa volt, ezt most egy 10 m Ft + Áfás értékbe számoltuk ezt a kutat, így jött ki ez a 13 m Ft + Áfás ingatlan. Korábban voltak olyan vélemények is, hogy ilyen fajta beruházásnál még a vállalkozót azzal is lehetne segíteni, hogy akár még ingyen is odaadni az ingatlant, hogy a fejlesztést meg tudja csinálni. Azt gondolom, hogy próbálunk reálisan gondolkodni és a piaci viszonyokból kiindulni és egy viszonylag reális árat mondani, ami 13 m Ft az ingatlannal együtt. Említettem már, ahhoz, hogy ez az ingatlan megfelelő helyzetbe kerülhessen, kb. 20 m Ft-ot kell költeni rá.

 

Simon Zoltán képviselő:

Az volna tisztességes megoldás mind a két féllel, hogy az megvalósuljon. Ez mire realizálódna, nem maradna semmi, 10 millió Ft-ba került valamikor a kút. Úgy kell gazdálkodni, hogy jusson is és maradjon is. Nem tehetjük meg, hogy az önkormányzat ne jöjjön ki jól.

 

Czeglédi Zoltán polgármester:

Az a célunk, hogy az iparűzési adóból éljünk meg, ne abból, hogy eladtunk egy telket, mert ez egy egyszeri bevétel.

 

Czeglédi Zoltán polgármester:

Naponta? Tudjuk-e, hogy mennyi a kút hozama.

 

Lévai Péter befektető:

8 millió liter naponta és ezt a folyamatot szeretnénk megállítani.

 

Czeglédi Zoltán polgármester:

Kicsit spóroltunk a zsebetekre. Azt mondja a törvény, hogy ha beépítetlen telket adunk el az áfa mentes. Ha egyben adjuk el, nekünk az áfát be kell fizetni az államnak, nektek meg felénk. Ha azt mondjuk, hogy az ingatlan értéke 20 millió Ft, mert áfát nem kell fizetni, nektek sem felénk, így mindenki jól jár.

 

Császár Vitalij befektető:

Külföldi, orosz. Potenciális vevőim keleten vannak, ukránok. Vannak olyan kapcsolataim, akiknek vannak üzletláncai.

 

Juhász István képviselő:

Hány főt foglalkoztatna a cég.

 

Lévai Péter befektető:

Nem kellene sok sajnos, 2-3 emberrel elkezdődne a történet. Ha van egy 5 ezer/órás töltőgép, azzal elég hamar meg tudsz tölteni akkora mennyiséget, amit szeretnél. Időben ez nem nagy történet.

 

Ifj. Simon Zoltán alpolgármester:

Most akkor mi lenne a mi ajánlatunk pontosan, a vételi árral kapcsolatban?

 

Czeglédi Zoltán polgármester:

Én fordítva kérdezném, hogy Péter nektek mi lenne az elfogadható.

 

Lévai Péter beruházó:

Kerekítsük ki akkor 20 millióra. Akkor ne 20,3 millió legyen, hanem 20 millió.

 

Czeglédi Zoltán polgármester:

Ehhez mi már egyszer adtuk magunkat, amikor majdnem nyélbe ütöttük az előző üzletet, hogy a területrendezési tervhez hozzájárultunk, hogy ott meg tudjon valósulni a palackozó. Úgy gondolom, hogy a testület nevében mondhatom, hogy ezt jóvá fogjuk hagyni.

 

 

Könnyelmű játék ez a szavakkal, a nagy pénzekkel, de milyen képet képzelünk el gyermekeinknek, unokáinknak és magunknak: egy ipartelepet a maga minden szennyével, vagy egy üdülőfalut amelyre méltán büszkék lehetünk?

Ugye nem kérdés! Mert minden vágyunk, hogy újra büszkék legyünk!!!

 

Hol van a felelősségvállalás? Mi lesz veled almási strand, hiszen mindenki ismeri a dalszöveget:

 

Otthon nem szeretem a strandot,
Abban semmi se szép, se jó.
"Gyorsan mosdani!" - mást se hallok,
És még Bambi se kapható.

 

 

          

 

                                                                             Farsang Anett

 

 

 

 

Kelt: Dunaalmás, 2014. 08. 19.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Civil Almás-Neszmély 2012-2014.

 

látogató számláló

Látogatók száma:

Főoldal

Fórum

Nosztalgia

Galéria

Örökség

Partnerek

Kapcsolat

Önkormányzat