Beszámolók

Magas, mint lónak a hátúszás. . .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nemrég jó néhány elégedetlenkedő dunaalmási számolt be arról, hogy jól megtermett érett fákat aprítanak az Öregmalom környékén, a kerítésen túl.  A több száz tonnás fák kivágásának hátterében többen is azt feltételezték, hogy üzleti nyereség céljából történnek az események, mondván: a fabiznisz egy -elnézést- qva jó üzlet manapság... Később kiderítették, hogy a Budapestről éppen Dunaalmásra emigrált Vidovszky Ferenc Úr keze van a dologban (itt azért megemlíteném, hogy engem is bevándorlóként tartanak számon -hagyjuk).  Lényeg, hogy a part tulajdonosa írt egy tájékoztató levelet, melyet idővel nekem is volt alkalmam átolvasni és annak ismeretében van bátorságom véleményezni a történetet, részemről is. 

Szubjektív állásfoglalás fog következni, némi ismeretanyaggal és helyi szomorúsággal vegyítve, mely valójában az említett levélnek csak a lényegi részével kíván röviden foglalkozni, ami így szól:

 

A fakitermelés elsődleges okát pedig a területen lévő nemesnyárak elöregedésében kell keresnünk. A fagyöngyökkel teli fakorona jelzi, ha egy fa közeledik a halálához. Ekkor kezdődik az ágak leszáradása, a geszt részek gombásodása, korhadása. Egy-egy viharos idő villanyvezetékeket, épületeket, embereket veszélyeztetnek. Minden felelősséget érző ember ennek elejét kell hogy vegye...

(Vidovszky Ferenc)

 

Javaslom, hogy mindezek figyelembevételével, vágjuk ki az összes létező fát Dunaalmáson és fogadjuk meg az üzletember szavait... Az 50 vagy akár 100 éves rozoga fák helyére pedig ültessünk fiatal csemetéket… Viszont idővel gondoskodjunk azok kivágásáról is, hiszen a vihar nem válogat... Erdőmérnök, aki üzletember nem elsősorban környezetvédő, aki természetbarát... ( nem filozófia, józan ész!)

 

A villanyvezetékek okozta lehetséges veszélyek miatti óvintézkedések fontosságáról itt is olvashatunk, íme: 

(habár a gallyazás közel sem egyenlő a kíméletlen fakivágással...)

http://halozatiszolgaltato.elmu.hu/gallyazas

 

A fagyöngy lehetséges veszélyéről pedig a következő cikk tesz egy említést, íme: (valóban ágak törhetnek le, kérdés, hogy érdemes-e máris fejszéhez folyamodnunk, félve az esetleges veszélyektől... hiszen ilyen alapon a gyógyszer is minek, ha úgyis egyszer meghalunk...)

http://www.palkovitskert.hu/kert-lexikon/fagyongy

 

A természet védelméről -ideértve az élőhelyek általános védelmét, illetve a természeti értékek megóvására vonatkozó szabályokat is- a 1996. évi LIII. törvény gondoskodik:

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99600053.TV

 

 

 

Végül következzenek  Sallee Barbara szavai:

 

Hegymagas tájvédő település. A Balaton-felvidéki, a Szent György-hegy lábánál fekvő falu minden munkája, igyekvése arról szól, hogy az adott természeti és épített értékekeit megóvja, védje. Ebbe az út menti fák védelme is beletartozik, melyek ökológiai, talajmegtartó, mikroklíma javító, tájkép alakító és esztétikai értékeiken kívül a helyi jó közérzetet, egészséget, így a turizmust, gazdaságot is felértékelik...

(Sallee Barbara, Hegymagas polgármestere)

 

 

 

 

 

                                                                            

                                           

                                                                             Szekeres Balázs

 

 

 

 

 

Kelt: Dunaalmás, 2013. május 4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Civil Almás-Neszmély 2012-2014.

 

látogató számláló

Látogatók száma:

Főoldal

Fórum

Nosztalgia

Galéria

Örökség

Partnerek

Kapcsolat

Önkormányzat