Beszámolók

Ildomos?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az elmúlt időszakban többen is érdeklődésüket fejezték ki a képviselők tiszteletdíjával kapcsolatban. Az érdeklődés leginkább annak tényéből eredt, hogy Dunaalmás képviselői havi rendszerességű 50.000 Ft tiszteletdíjat szavaztak/állapítottak meg maguknak fejenként.


A helyi önkormányzatokról szóló, 1990. évi LXV. törvény 20. § értelmében:

 

A képviselő-testület a települési képviselőnek, a bizottsági elnöknek, a bizottság tagjának, a tanácsnoknak - törvény keretei között - rendeletében meghatározott tiszteletdíjat, természetbeni juttatást állapíthat meg.

 

A lényeg és a hangsúly nem véletlenül az állapíthat szón van, ugyanis nem kötelező, csak választható. Ennek választhatóságát tulajdonképpen számos külső tényező befolyásolhatja, általánosságban viszont elmondható, hogy a képviselő-testület a kimondottan jó anyagi helyzetben lévő településeken szokott élni ezzel a választható lehetőséggel.

 

Dunaalmáson ezzel szemben azonban több okból is más a helyzet...
Egyrészt ugyebár a polgármester és a teljes önkormányzat elmondása szerint is szorosra kell húzni a nadrágszíjat, mivel nagyon szűk az a keret, amivel az önkormányzat gazdálkodhat!

Másrészt pedig az sem elfelejtendő, hogy Dunaalmás jelenlegi képviselői nem a pénzért vállalták fel ezt az önkéntes szereplést!

 

A képviselői tiszteletdíj bevezetésének történetéről és körülményeiről a 2013. május 29-i dunaalmási jegyzőkönyv számol be részletesen, ami innen elérhető:
 

 

 

 

 

 

A jegyzőkönyvből következzen egy rövid ízelítő:

 

Simon Zoltán képviselő: az a tiszteletdíj a képviselőknek már nagyon ildomos lenne…én azt javaslom, hogy január elsejétől visszamenőleg a képviselők azt a bruttó 50 e Ft tiszteletdíjat kapják meg.

 

Czeglédi Zoltán polgármester: ...Zoli, óriási támadást kaptunk már.

 

Simon Zoltán képviselő: engem a támadás nem érdekel...

 

Czeglédi Zoltán polgármester: engem az érdekel, hogy ne szórjuk szét.

 

Simon Zoltán képviselő: ez nem szétszórás, jár a tiszteletdíj a képviselőknek. Mindenhol megkapják, ahol van pénz.

 

Czeglédi Zoltán polgármester: én egyetértek azzal, hogy legyen tiszteletdíj, ha van miből.

 

Simon Zoltán képviselő: most van miből.

 

Czeglédi Zoltán polgármester: most mondtuk, hogy szükség lenne öt buszmegállóra!

 

Simon Zoltán képviselő: ez a pénz a képviselő testületnek jár, viszont a buszmegálló, ha el is marad egy bizonyos ideig nem történt semmi baj… Ez a szúnyogirtás is felesleges, csak pazaroljuk a pénzt... Most már itt a pénz, itt látható, kézzel fogható. Ez jár a képviselőknek!

 

Adolf Józsefné kirendeltség vezető: az óvodai konyha működéséhez 14 m Ft-ot kell biztosítanunk az adóbevételünk terhére, mert annyira kevés az állami támogatás, egyébként nem tudjuk működtetni. Lehet, hogy meg kell szüntetni a konyhát és úgy adjuk az ebédet, mert 14 m Ft az éves viszonylatban nagyon sok a konyha fenntartására.

 

Simon Zoltán képviselő: ...a képviselői tiszteletdíj éppen úgy hozzátartozik a költségvetéshez, mint bármi más.

 

Juhász István képviselő: a képviselői tiszteletdíjról az a véleményem, hogy jogosnak tartom, nagyon jó lenne felvenni vitathatatlanul mindenkinek, ha nem ilyen helyzetbe lenne a falu.

 

Simon Zoltán képviselő: ...van rá lehetőség, gondoljátok át. Nem fogja bedönteni az önkormányzatot, sőt előre fogja vinni.

 

Czeglédi Zoltán polgármester: nem tudom mennyiben, mert nem fogunk tudni fejleszteni...

 

 

 

A tiszteletdíj természetesen átment végül sikeresen és így a jegyzőkönyvben olvasottakkal megegyezően a képviselők január elsejétől visszamenőleg felvehették azt egy összegben. Ezt követően pedig jelenleg is minden hónapban jár részükre a megállapított (kiharcolt) 50.000 Ft.

Dunaalmás képviselői a tiszteletdíj bevezetésével egy több, mint 10 éves hagyományt rúgtak fel ezzel.

 

Ami változás azóta történt, hogy immáron havi 100.000 Ft-ra nőtt a képviselőket megillető juttatás ezen picinyke, nehéz anyagi helyzetben lévő településen!
A 2014. januárban megtartott testületi ülésen ugyanis a képviselő-testület módosította a képviselők tiszteletdíjáról szóló helyi rendeletet. Ennek eredményeképpen tiszteletdíjat állapít meg az alapdíjon felül már a bizottsági tagú képviselőknek is.

Tekintve, hogy a bizottságokat maguk a képviselők alkotják, így a rendelet változtatásából eredően mostantól egyszer jár ugye az alap tiszteletdíj és ehhez jön még pluszba a bizottsági tagságért járó tiszteletdíj.

 

Szolidaritást tehát keresve sem találni az önkormányzat berkeiben...továbbá szomorú tény még az is, hogy a közösségért való önzetlen tenni akarás, valamint a közélet és közösségi morál teljesen a háttérbe szorul Dunaalmáson és csakis a pénz válik motiváló erővé, főszereplővé...

A szomszédos Neszmély képviselőjeként annyit elmondhatok, hogy a jelenlegi dunaalmási képviselőknek  bizony volna bőven mit tanulniuk józanságból, emberségességből, etikából, becsületességből, lelkiismeretességből, tisztességből, önzetlenségből, következetességből, tisztaságból, a korábban már említett szolidaritásból! A pénz utáni harácsolás, a túlzott mohóság ugyanis visszatetszést keltő és felettébb ízléstelen, pláne nehéz anyagi helyzetben lévő kistelepülés életében.

 

Összegezve, a 2014-es önkormányzati választások előtt, hogy mennyire ildomos és ésszerű dolog képviselői részről vérszemet kapva teletömni a saját zsebeket, azt majd a dunaalmásiak fogják minden bizonnyal eldönteni.

                                                                                       

                                                                            

 

          

 

          

                                                                             Szekeres Balázs

 

 

 

 

 

Kelt: Dunaalmás, 2014. február 13.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Civil Almás-Neszmély 2012-2014.

 

látogató számláló

Látogatók száma:

Főoldal

Fórum

Nosztalgia

Galéria

Örökség

Partnerek

Kapcsolat

Önkormányzat